top of page

Zvládnu trek v Nepálu?

Už roky organizuji různé expedice, tripy, výlety, klidně i víkendové akce. Největší oblibu si vysloužily asi treky v Nepálu. A často se setkávám s podobnými dotazy - zvládnu trek v Himalájích? Jak je to s výškou? Co si mám vzít? Jak se na to připravit? Není to moc turistické? Na tohle všechno a možná i něco dalšího se pokusím odpovědět v tomhle článku.

Výška

Jasně, na treku v Nepálu pravděpodobně vylezeš do výšky nad 5 000 metrů. Možná se ti z toho už teď točí hlava. Třeba jsi byl nejvýš lanovkou někde ve 3 000 v Alpách a teď vůbec netušíš jak na takovou výšku tvoje tělo bude reagovat. Asi to není úplně odpověď co očekáváš, ale těžko říct - každý to má jinak. Obecně jsou na tom nejlépe hubení, aktivní lidé.

S výškovou nemocí je třeba počítat a podniknout některé kroky, abys její nebezpečí minimalizoval - třeba na treku nesmíš pít alkohol, budeš pít hodně vody, snažit se dobře spát, zdravě jíst. Prostě dávej tělu to nejlepší, aby si na tenhle šok a stres mohlo zvyknout. Zároveň musíš stoupat pomalu - každý den bys měl spát maximálně o 500 metrů výš, než den předchozí a okolo 3 500 metrů je třeba udělat aklimatizační den, kdy budeš na stejném místě dvě noci - což je fajn, aspoň jednou nebudeš muset balit a budeš si moci třeba přeprat.

Fyzička

Potřebuješ mít fyzičku. Nemusíš běhat maratony nebo mít vyrýsované tělo z posilky, ale chce to být prostě normálně fit. Běžně zdatný člověk by trek v Nepálu měl zvládnout. Hodí se zkušenosti s vícedenními treky s krosnou, je totiž fajn vědět, jestli tě z toho po pár dnech nerozbolí záda, jestli tu váhu dokážeš utáhnout.

Jdeme na "polotěžko"

Nepotřebuješ moc jídla, maximálně nějaké tyčinky. Jí se u místních, u kterých se i spí, takže nepotřebuješ ani stan nebo karimatku, je ale fajn vzít si vlastní spacák.

K tomu určitě potřebuješ dobré oblečení - teplé nepromokavé kalhoty, nepromokavou bundu, péřovku, rukavice, čepici. Nahoře bude klidně pod nulou a naopak na začátku treku může být klidně přes 25 stupňů, takže potřebuješ i pár trik, kraťasy. Já zpravidla beru dvoje boty, velkou část treku jdu v těch běžeckých a na ty nejchladnější dny, kdy se může klidně chodit sněhem, si beru vysoké horské boty.

Jak se připravit

Běhej, posiluj, cvič, dej si klidně nějaké kruhové tréninky nebo něco podobného, prostě se dostaň do kondice. Budeš se cítit líp, trek a celý Nepál si pak víc užiješ a nebudeš se předem tolik bát, že to nezvládneš. Určitě je fajn zkusit si klidně v českých horách nějaké vícedenní treky, třeba přejdi Krkonoše. A uvidíš sám.

Mám jet sám nebo s průvodcem?

Můžeš jet klidně sám, kup si letenku na jaro nebo podzim, pamatuj, že trek bude třeba na 12 dní, pár dní strávíš místní dopravou, sháněním povolení a podobně, taky si chceš projít Káthmándú a po treku si trochu spočinout. Takže celá cesta může trvat něco k třem týdnům.

Můžeš jet i s průvodcem, já se takovými cestami živím. Výhoda je, že se nemusíš o tolik věcí starat, nemusíš se bát, jestli jsi na něco nezapomněl a je o tebe postaráno. Navíc pojedeš ve fajn partě podobně smýšlejících dobrodruhů. Kdyby ses chtěl přidat na nějakou z akcí, které povedu, můžeš se mnou vyrazit třeba do základního tábora Everestu, nebo na okruh kolem Annapuren. No a jestli umíš dobře anglicky a chceš něco méně známého, než jsou tyhle dva treky, můžeš se přidat na trek oblastí Langtang. Průvodce ti bude dělat můj nepálský kamarád a stejně jako bys šel se mnou, i tady půjdeš v partě fajn lidí.

230 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Aljašské deníky bez cenzury

Pekelná expedice do Mongolska, pohodové Švýcarsko, přede mnou je Aljaška. Nikdy jsem tam nebyl, beru s sebou 9 lidí, fakt velké obavy z toho, jak to celé může proběhnout a dopadnout. Jako začátek expe

Commentaires


bottom of page